Hepatoloji Kongresi uluslararası uzmanları bir araya getirecek

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü İç Hastalıklar Anabilim Dalı Gastroenteroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Abdullah Zeki Karasu’nun başkanlığını yürüttüğü, Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği (TKAD / TASL) ile Amerikan Karaciğer Araştırmaları Derneği (AASLD) ortak logolu toplantılarının beşincisini İzmir’de gerçekleştirecek.

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği ve Amerikan Karaciğer Araştırmaları Derneği iş birliğinde 16-17 Şubat 2024 tarihlerinde “AASLD-TASL Hepatology Connect” kongresi düzenlenecek. Program kapsamında Türk ve Amerikalı bilim insanları; karaciğer hastalıklarının tanı ve tedavisi, bu hastaların bakımı, karaciğer hastalıklarının klinik ve eğitim boyutu konularında en güncel bilgileri paylaşacak.

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği (TKAD) Başkanı ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü İç Hastalıklar Anabilim Dalı Gastroenteroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Abdullah Zeki Karasu’yu makamında ağırlayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Tam akredite, öğrenci odaklı araştırma üniversitemizin köklü birimlerinden olan Tıp Fakültemiz,  karaciğer hastalıkları alanında da küresel düzeyde başarılı çalışmalara imza atıyor. Karaciğer hastalıkları alanına yönelik yürütülen bilimsel araştırmalar, sunulan tanı ve tedavi hizmetleri hem ulusal düzeyde hem de uluslararası düzeyde kabul ve beğeni görüyor. Gastroenteroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Abdullah Zeki Karasu’nun başkanlığını yürüttüğü Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği ile Amerikan Karaciğer Araştırmaları Derneği iş birliğinde ortak logolu bilimsel toplantılarının beşincisini İzmir’de gerçekleştirilecek. Çok önemli bulduğum ve alana yönelik en güncel bilgilerin paylaşılacağı uluslararası konferansın düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik ediyorum” dedi.

“Dünyadaki pek çok dernekle iş birliği çalışmalarına başladık”

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Abdullah Zeki Karasu, “TKAD, karaciğer hastalıkları ile ilgilenen hekimleri çatısı altında toplayan ulusal bir meslek derneğidir. Karaciğer hastalıkları ile ilgili tüm dünyada en önde gelen dernek AASLD’dir. TKAD, ülkemizin karaciğer hastalıkları alanında gerçekleştirdiği gelişmelere paralel olarak son yıllarda dünyadaki konuyla ilgili diğer derneklerle ve AASLD ile iş birliği çalışmalarına başlamıştır. AASLD, dünyada ilk kez TKAD ile ortak logo kullanımıyla bilimsel toplantılar yapmayı kabul emiştir. AASLD-TKAD ortak logolu toplantılıların beşincisi 16-17 Şubat 2024 tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirilecektir” diye konuştu.

Prof. Dr. Abdullah Zeki Karasu, “Tıp alanında diğer branş derneklerine baktığımızda da Amerikan branş derneklerinin benzer Türk branş dernekleri ile ortak logolu gerçekleşen ve sürdürülen başka organizasyon bulunmamaktadır; bu anlamda TKAD tek örneği teşkil etmektedir. Kasım 2023’de Amerika Birleşik Devletleri’nin Boston kentinde düzenlenen ve dünyanın değişik yerlerinden toplantıya iştirak eden 8 binin üzerindeki katılımcıyla ‘dünya kongresi’ havasında gerçekleşen ‘AASLD 2023 Kongresi’ sırasında resmi programın içinde Türk-Amerikan karaciğer dernekleri ortak toplantısının yer alması da ülkemiz adına önemli bir prestij kaynağı olmuştur. Zira ilk kez bir ülke derneği TKAD adıyla anılan bir panel AASLD kongre programı içinde yer almış ve Türkiye adı tüm katılımcıların dikkatini çekmiştir. Üniversitemizin karaciğer hastalıkları alanındaki başarılı çalışmaları, öğretim elemanlarının bu tür organizasyonlarda aktif görev almaları, hem ulusal düzeyde hem de uluslararası düzeyde kabul ve beğeni görmeleri bizleri gururlandırmıştır” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x