“Altına Hücum!” Merkez Bankaları ve Çinli Gençler Altın Stokluyor!

Altın, 2.195 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak yatırımcıların dikkatini çekti. Şimdi, genç Çinli yatırımcılar servetlerini korumak amacıyla altın çekirdeklerine (bean) yatırım yapıyor. Ayrıca, diğer altın takıları biriktirmek için sermaye kullanıyor. Bu arada merkez bankaları da altın alımlarına tüm hızıyla devam ediyor.

Çin’de bir “altına hücum” olayı!

İlginçtir ki, her biri bir gram ağırlığındaki bu çekirdekler erişilebilirlikleri nedeniyle Çin’in Z Kuşağı arasında çok popüler hale geldi. Dolayısıyla, altının 2.155 dolarlık fiyat endeksini dikkate alırsak, bunların değeri yaklaşık 76 dolar. Ancak Bloomberg’in bildirdiği üzere, her bir altın çekirdeği yaklaşık 600 yuan ya da 84,5 dolara mal oluyor. Bunun başlıca nedeni çekirdeklerin üretim maliyetleri ve Çin’in kapalı bir piyasada emtia üzerindeki primi. Dahası, Gold Telegraph bu yatırım olgusunu Çin’de bir “altına hücum” olarak tanımladı.

Merkez bankaları altın almaya devam ediyor

Son veriler, merkez bankalarının 2023 yılında rezerv için aktif olarak külçe satın aldığını gösteriyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, jeopolitik belirsizlik, merkez bankası talebinin temel itici gücü oldu. Sarı metal, tamamen sahibi tarafından kontrol edilen tek rezerv varlıktır. Bu nedenle merkez bankalarının rezervlerindeki altın payını artırmak istemeleri şaşırtıcı değil. Daha da önemlisi, altın ETF’lerindeki çıkışlara rağmen değerli metal 2.000 dolar seviyesinin üzerinde kalmayı başardı. Böylece, külçe varlıklarına yönelik çekirdek talebin gücünü vurguladı.

Büyük olasılıkla, merkez bankalarının altına yönelik artan talebi çok yıllı bir trend olacak. Çünkü, jeopolitik gerilimler her geçen yıl artıyor. Bu nedenle merkez bankalarının varlıklarını çeşitlendirmekten ve portföylerindeki altın payını artırmaktan başka seçeneği yok. Yakın vadede, yapay zeka furyası ve güçlü kripto piyasaları, yatırımcıların daha riskli varlıklara hücum etmesi nedeniyle altın piyasaları için olumsuz katalizörler olarak hizmet edebilir. Yılın ikinci yarısında, Fed faiz oranlarını düşürmeye başladığında, altına yönelik yatırım talebi muhtemelen artacak. Uzmanlara göre, bu da altını yeni zirvelere doğru itecek.

Altına yatırım yapmak artık mantıklı mı?

Son dönemde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından yatırımcılar altına yatırım yapmanın hâlâ mantıklı olup olmadığını merak ediyor. Altının bundan sonraki fiyat hareketlerini tahmin etmek mümkün değil. Bununla birlikte, tarihsel olarak dünyanın şu anda içinde bulunduğu makroekonomik belirsizlikler altında iyi performans gösterdi. Özellikle de altın, insanlık tarihinin en sağlam ve popüler yatırımlarından biri oldu. Ayrıca emtia, 14 trilyon doları aşan piyasa değeri ile kapitalizasyon açısından lider varlık olarak öne çıkıyor.

Bu bağlamda, altın stoklayan bu genç Çinli yatırımcılar bunun uzun vadede güvenli bir oyun olduğuna inanıyor gibi görünüyor. Çin’deki eğilimin, ETF’ler veya diğer finansal araçlar yoluyla emtianın fiyat performansı üzerine bahis oynamak yerine altını gerçekten elde tutmaya yönelik olması da dikkat çekici.

Altın fiyatı günlük grafik. Kaynak: TradingView

Son olarak, altının günlük fiyat grafiği, popüler yatırım emtiası için güçlü bir ivme gösteriyor. Analistlere göre, dünya çapındaki yatırımcıların şimdi 2.075 dolardaki potansiyel fiyat desteğini izlemesi önemli. Ayrıca, temkinli bir şekilde işlem yapmalarında fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x